Příklady dobré praxe
Začněte s malým projektem, kterým lidem ukážete spolehlivost a bezpečnost technologie
Michal Vychroň, starosta obce Prosetín
Prosetín je bývalá kamenická obec se spoustou zatopených lomů, o kterou v současnosti pečuje Michal Vychroň. Starosta, který je odhodlaný svou obec zajistit po všech stránkách, včetně té energetické. Developerům důrazně doporučuje, aby si o obci něco zjistili, než na ni „naběhnou“ se svými plány výstavby OZE.
Michal Vychroň má se starostováním dlouhodobé zkušenosti a doporučuje kombinaci otevřené komunikace s místními s odhodláním některé věci prostě udělat. Aby obyvatele Prosetína „donutil“ osahat si solární technologii, nechal v obci postavit zastávku s fotovoltaickým panelem, baterkou, lampou a nabíječkou na mobil.
Mladší generace si v ní při čekání na spoj nabíjí chytré telefony a ta starší si pochvaluje, že jako jediná svítí, když v obci vypadne proud. Starosta Vychroň k tomu dodává: „Místní díky tomu na vlastní oči vidí, že solární technologie je vlastně bezpečná a nezávislá na centrálním výpadku elektřiny.“ Lidé si podle něj k nové zastávce rychle našli cestu a začali být zvědaví, co dalšího energeticky soběstačného by v Prosetíně na Chrudimsku mohlo vzniknout.
S místními starosta komunikuje, kde se dá. Samozřejmostí je úřední deska a webové stránky Prosetína, velmi aktivní je ale i na Facebooku, kde sám sděluje veškeré novinky o dění v obci. Využívá i tradičnější formy komunikace, třeba v místní hospodě se baví s lidmi o tom, co dalšího by chtěl pro Prosetín a jeho obyvatele udělat. „Důležité je budovat dlouhodobé vztahy mezi lidmi, nemůžete z toho chtít jen vytřískat peníze,“ říká starosta hornické obce.
Proto si nyní může dovolit uvažovat o řádově větších instalacích, než je zastávka, které zatím plánuje realizovat. Developery a velké podnikatele přitom upozorňuje, že svůj záměr musí s obcí komunikovat jako s partnerem a rovněž pracovat na vztahu založeném na důvěře. Doporučuje developerům, aby si o obci nejdříve něco zjistili, než od ní budou chtít povolení ke stavbě.
Tři zásadní rady:
1. Začněte s malým projektem a ukažte ho lidem. Nebo ještě lépe: nechte je jej používat.
2. Vyjednejte s developerem skutečné výhody pro Vaši obec, pokud chce v okolí stavět velkou OZE výrobnu.
3. Komunikujte s lidmi často a transparentně, klidně na Facebooku. Nelžete jim.